Jak na štěnice

Jestliže o někom prohlásíme, že se otravný jako štěnice, má to své opodstatnění, neboť zbavit se štěnic je poměrně těžký úkol. Odtud také známé rčení pochází.

Je známo, že štěnice domácí se vyskytuje nejčastěji v okruhu kolem postele. Proto se jí také často říká postelová štěnice. A jak vlastně poznáme, že máme doma štěnici? Poměrně snadno. Ráno se vzbudíme poštípaní. Výskyt štěnic v bytě může odhalit i jejich  trus - drobné černé tečky, které objevíme někde na posteli, matraci, nebo pod prostěradlem.

Vzhledem k tomu, že štěnice jsou aktivní jen v noci, přes den se nám obvykle jejich konkrétní výskyt odhalit nepodaří. Navíc mají velmi miniaturní rozměry, a tak se schovají prakticky kamkoli. Při jejich včasném odhalení je poměrně reálná šance, na to, že se jich brzy zbavíte. Čím déle byste je nechali v klidu, tím více se štěnice budou množit a tím se také výrazně zvyšuje obtížnost vyhubení.

Štěnice se dají likvidovat několika různými způsoby. Důrazně se nedoporučuje používat na likvidaci neprofesionální přípravky koupené v drogerii.  Profesionálové k hubení štěnice domácí většinou volí kombinace několika postříků. Existují také tepelné způsoby likvidace, ten, ale u nás není tolik rozšířený. Pokud po zásahu zjistí deratizační technik, že jsou štěnice rezistentní, pak musí zvolit přípravek jiný. Vhodným způsobem je také otestovat si štěnice na rezistenci v laboratoři. Testování v laboratořích si, ale mohou dovolit většinou pouze hotely. Při samotné likvidaci postupuje deratizační technik vždy od okrajů místnosti ke středu, štěnice pak nebudou mít jinou možnost úniku, než přes prostor, který byl již chemicky ošetřen, a tak zahynou. Vždy se musí ošetřit celý byt. 

Další způsob, jak se štěnic zbavit je použít aerosolové bombu. Její částečnou výhodu můžeme spatřovat v malé pracnosti a vysoké schopnosti proniknout do všech míst, kde mohou být štěnice ukryty, což může být nejen v lůžku, ale například i pod tapetami, ve škvírách ve zdi anebo v podlaze. Před použitím aerosolové bomby je nutné otevřít všechny prostory, jako jsou skříně, šuplíky atd. Jen tak se může podařit štěnice vyhubit, neboť aerosol pronikne téměř všude, i do oblečení, kde se také mohou štěnice ukrývat. Pouhé použití aerosolu však bohužel také není při hubení štěnic dostatečně efektivní. Důvodem je to, že aerosolové bomby jsou prodáváný pouze s omezeným spektrem účinných látek a ty se při rychlosti s jakou u štěnic vzniká rezistence nestačí obměňovat. Dalším důvodem je také malý reziduální (dlouhodobý) účinnek. V případě ošetření aerosoly se vždy doporučuje kombinace s postřikem.  

Nejčastěji využívanou možností vzhledem k vysoké rezistenci a náročnosti likvidace štěnic je zásah speciální deratizační firmy, která může použít buďto přípravky ve formě postřiku, nebo aerosolu. Nejefektivnější je však kombinace postřiku a aerosolu. Vzhledem k tomu, že likvidace štěnic svépomocí je takřka nemožná, je vždy vhodnější přizvat deratizační firmu co nejdříve. Zabráníte tak dalšímu množení štěnic a jejich rozptylu po větší ploše. V tomto případě však musíte počítat s tím, že byt budete muset na 24 hodin opustit.

Ještě dříve, než deratizační firma s postřikem a následnou likvidací štěnic začne, je zapotřebí celý prostor okolo postele pečlivě vysát, následně odstranit veškeré lůžkoviny. Ty se po zásahu přepírají minimálně na 55°C. Tato teplota je postačující pro likvidaci případných vajíček a nymf štěnic.